Home Map Tel

Naziemna telewizja cyfrowa w Gminie Nowa Sarzyna

18-07-2013

Dobiega końca proces wdrażania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce, która zastąpi ona tradycyjną analogową. 23 lipca br. zostanie wyłączony ostatni na Podkarpaciu nadajnik analogowy w Leżajsku (Giedlarowa). Tego samego dnia z nadajnika w Giedlarowej zostanie włączona emisja sygnału cyfrowego multipleksu MUX-3 oraz nastąpi zwiększenie mocy i zmiana kanałów (częstotliwości) nadawania multipleksów MUX-1 i MUX-2. W związku z powyższymi zmianami konieczne będzie wyszukanie na nowo kanałów w odbiornikach.


Obecnie z nadajnika w Leżajsku można odbierać kanały z multipleksów:
MUX-1,  kanał 37 (602 MHz), moc nadajnika 10 kW
MUX-2, kanał 61 (794 MHz), moc nadajnika 40 kW


Od dnia 23 lipca 2013 r. będą obowiązywać następujące parametry transmisji:
MUX-1, kanał 43 (650 MHz), moc nadajnika 100 kW
MUX-2, kanał 59 (778 MHz), moc nadajnika 100 kW
MUX-3, kanał 26 (514 MHz), moc nadajnika 70 kW 


Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy to dużo lepsza jakość obrazu oraz większa liczba dostępnych kanałów. Obecnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są następujące programy TV:
- w multipleksie MUX-1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP INFO, ESKA TV, ATM Rozrywka TV,  T-TV,  Polo TV.
- w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
- w multipleksie MUX-3: TVP 1, TVP 2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP  Historia, TVP  Polonia.

 

(w roku 2014 TVP zaprzestanie nadawania programów TVP 1 HD, TVP 2 i TVP Info w ramach multipleksu MUX-1. W ich miejscu pojawią się cztery nowe kanały)


Należy pamiętać, że sygnał cyfrowy to nowa technologia i nie wszystkie telewizory mają urządzenie do dekodowania tego sygnału (chodzi o dekoder DVB-T, pracujący w standardzie MPEG-4). Musimy sprawdzić czy nasz telewizor ma wbudowany taki dekoder. Jeżeli nie, należy go dokupić (koszt ok. 100 zł) i podłączyć. Podłączenie jest proste: kabel antenowy wyciągamy z telewizora i wpinamy do dekodera, a następnie łączymy dekoder z telewizorem.
Nowsze modele telewizorów (wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat) powinny mieć już wbudowany na stałe odbiornik cyfrowy, czyli obsługujący standard kompresji MPEG-4. W większości wypadków nie powinno być potrzeby zmiany anteny.
 

Odbiorcy telewizji kablowej (np. klienci "LokalTel") lub satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał, tak jak dotychczas. Nie muszą kupować ani dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.

 

Uwaga! Nie daj się oszukać akwizytorom oferującym dekodery po „promocyjnych” cenach. Kupuj urządzenia w autoryzowanych serwisach. Jeśli nie posiadasz wiedzy technicznej, nie kupuj zbędnego sprzętu. Porozmawiaj na ten temat z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Warto również sprawdzić, jak zachowuje się dekoder podłączony do wcześniejszej anteny, aby nie kupować pokojowej anteny DVB-T, którą sprzedawcy chętnie oferują „na wszelki wypadek”.


 W celu uzyskania pomocy, zachęcamy do korzystania z bezpłatnej infolinii: 800-007-788 lub z informacji na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku

Subskrybuj RSS

 
Copyright (c) 2008 www.nowasarzyna.eu
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, 37-310 Nowa Sarzyna, ul.Mikołaja Kopernika 1
tel.: (17) 24 13 177, fax: (17) 24 13 111
umig@nowasarzyna.eu
Realizacja: Ideo
powered by: