Demontaż pokrycia z eternitu uregulowany jest ściśle przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 14 sierpnia 1998 r. w sprawie wytwarzania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest (Dz. U. Nr 138, poz. 895). Demontażu pokrycia eternitowego mogą dokonać jedynie wyspecjalizowane firmy, mające koncesję na tego typu działalność.
Adresy firm, które posiadają stosowne zezwolenia można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, III piętro, pok. 40 tel. (0-17) 2413251 wew. 340.
Zamiar usunięcia eternitu należy zgłosić w organie nadzoru budowlanego tj. w Starostwie Powiatowym w Leżajsku.
Usuwanie powinno odbyć się z zachowaniem odpowiednich procedur. Eternit jest groźny jedynie w momencie cięcia i łamania, uwalniają się wtedy niebezpieczne mikrowłókna azbestowe. Firma powinna więc zabezpieczyć teren, uniemożliwiając wstęp przypadkowym osobom. Pracownicy firmy muszą być ubrani w odzież ochronną i maski. Podczas zdejmowania płyt powinni do minimum ograniczyć ich łamanie się, kruszenie i pylenie. Prace należy prowadzić na mokro, ograniczając możliwość pylenia. Zdemontowane płyty powinny trafić do oznaczonych szczelnych foliowych worków, następnie powinny zostać przeniesione do samochodu, przykryte plandeką, wywiezione na składowisko lub do miejsca utylizacji. Na zakończenie prac właściciel nieruchomości otrzyma od Firmy oświadczenie o przebiegu prac zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Koszt demontażu i utylizacji eternitu należy do właściciela obiektu budowlanego.
Nie jest dopuszczalne wywożenie eternitu na lokalne wysypisko śmieci, nie wolno też stosować go do utwardzania dróg i placów.
W chwili obecnej nie ma możliwości otrzymania dotacji na utylizację eternitu ani z budżetu gminy ani z budżetu starosty. Unia Europejska również na razie nie dofinansowuje usuwania azbestu.
Jedyną formą pomocy dla właściciela obiektu mogą być nisko oprocentowane kredyty uzyskane w Banku Ochrony Środowiska.
Eternitu jednak nie trzeba usuwać za wszelką cenę – ostateczny termin demontażu pokryć eternitowych upływa z końcem 2032 roku. Można ograniczyć koszty przedsięwzięcia, pokrywając eternit powłoką zabezpieczającą z farby akrylowej, przeznaczonej specjalnie do eternitu. Można również na istniejącym eternicie wykonać nowe pokrycie dachu z blachodachówki lub blachy trapezowej. Używa się wtedy specjalnych uchwytów renowacyjnych, dzięki czemu nie dochodzi do naruszenia powłoki eternitowej