Od listopada 2009 r. w Szkole Podstawowej w Łętowni realizowane są dwa projekty edukacyjne "Szkoła równych szans” i "Lepsze jutro” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, których głównym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenu wsi Łętownia.
Projekt "Szkoła równych szans” dotychczas objął wsparciem 226 uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej w Łętowni. Jego głównym celem jest pomoc w rozwijaniu kompetencji edukacyjnych w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych i ICT. W I etapie realizacji projektu przeprowadzono 1596 godzin zajęć w 60 grupach ćwiczeniowych. Zajęcia odbywają się w małych zespołach, co pozwala prowadzącym na nieco inny sposób pracy niż podczas lekcji szkolnych, pomaga w nawiązywaniu bliższych kontaktów z dziećmi, dzięki czemu każdy uczestnik projektu osiąga sukces na miarę swoich możliwości. Sprzyja temu również sposób prowadzenia zajęć poprzez niestandardowe, innowacyjne metody uczenia się i zapamiętywania, do stosowania których w ramach realizacji projektu "Szkoła równych szans” przeszkolono 11 nauczycieli. Wszyscy uczestnicy zostali bezpłatnie wyposażeni w szereg pomocy dydaktycznych (podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, przybory biurowe) do każdego typu zajęć, w których biorą udział. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych, Szkoła Podstawowa w Łętowni została doposażona w nowoczesne pomoce naukowe – 88-calową tablicę interaktywną, komputery przenośne z oprogramowaniem, kolorowe drukarki laserowe, projektory multimedialne, ekrany projekcyjne, które wspomagają i bardzo uatrakcyjniają realizację zajęć projektowych. Zajęcia w projekcie "Szkoła równych szans” to nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale również działania praktyczne, które charakteryzują się o wiele wyższą efektywnością. Umożliwiają to zaplanowane w projekcie wyjazdy w interesujące i urokliwe zakątki naszego kraju. Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach z zakresu przyrody, mają okazję zdobywać wiedzę i umiejętności uczestnicząc bezpłatnie w przygotowanych lekcjach wyjazdowych:
Podczas realizacji I etapu projektu, uczestnicy zajęć „Z przyrodą za pan brat” z klas I – III odwiedzili Ogród Botaniczny w Bolestraszycach, w którym na 25 ha powierzchni zgromadzono kilka tysięcy różnego rodzaju gatunków roślin. Zobaczyli także wystawę chrząszczy z całego świata, muszle różnych gatunków skorupiaków, egzotyczne ptaki i zwierzęta. Wyjazd ten był również okazją do zwiedzenia i poznania historii pięknego zabytkowego miasta Przemyśl.
Celem wyjazdu uczestników zajęć "Młody ekolog” z klas I –III stał się "JURAPARK” w Bałtowie, gdzie m.in. dzieci mogły odbyć „podróż w czasie” cofając się aż do ery dinozaurów, poznając rozwój życia w morzach i na lądach przed milionami lat. Duże emocje i zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło safari „amerykańskim schoolbusem” wśród dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku podczas zwiedzania „Bałtowskiego Zwierzyńca”. Dzieci mogły również przekonać się o wielkiej inteligencji zwierząt, podczas pokazu szkolenia psów policyjnych.
Młodzież z klas IV-VI w ramach zajęć „Przyroda wokół Nas” była z wizytą w Ogrodzie Zoologicznym w Zamościu, gdzie zapoznali się z przygotowanymi ekspozycjami botanicznymi i zoologicznymi. Poznawali świat roślin zachwycając się pięknem kwiatów i podziwiając różnorodność ekologicznych ich przystosowań do środowiska. Uczestnicy wyjazdu mieli również możliwość spotkania „oko w oko” z przedstawicielami zwierząt niemal wszystkich kontynentów, poznania ich zwyczajów i środowisk życia. Wyjazd pozwolił także na zwiedzenie pięknego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta Zamość.
Uczestnicy zajęć „Przyroda i Ja” z klas IV-VI, udali się do Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie zapoznali się z florą i fauną tego przepięknego obszaru naszego kraju. Głównym celem wyjazdu była ścieżka dendrologiczna we Floriance, gdzie młodzież mogła podziwiać niemal 100 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Inną atrakcją wyjazdu było Muzeum Leśnictwa w Zwierzyńcu ze wspaniałą ekspozycją zwierzyny leśnej, a także hodowla konika polskiego.
O ile uczestnicy zajęć przyrodniczych i informatycznych zakończyli już I etap projektu i na kolejny muszą poczekać do września, o tyle niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się wakacje dla 36 uczestników zajęć matematycznych „I Ty zostaniesz Pitagorasem” i „Matematyka na sześć!”. W lipcu czeka ich bezpłatny 7-dniowy wyjazd kolonijny na obóz edukacyjny, podczas którego będą mogli wypoczywać w ciekawym miejscu naszego kraju, korzystać z wielu atrakcji (m.in. pobyt w kopalni soli, rejs statkiem, pobyt w Aqua Parku, zwiedzanie miasta Kraków) i jednocześnie podwyższać swoje wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki. Podczas pobytu każdy uczestnik odbędzie cykl zajęć matematycznych z wykorzystaniem atrakcyjnej formuły, dzięki czemu mimo czasu odpoczynku uzupełni swoje umiejętności matematyczne.
Projekt „Lepsze jutro” dotychczas objął wsparciem 134 uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej w Łętowni. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z zakresu nauki języka angielskiego oraz organizacja profesjonalnej opieki psychologiczno – pedagogicznej. W I etapie projektu przeprowadzono 228 godzin nauki języka angielskiego w klasach IV-VI oraz 228 godzin zajęć w świetlicy terapeutycznej dla dzieci i młodzieży z klas I- VI.
Zajęcia z języka angielskiego to wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego, a w szczególności pomoc uczniom w lepszym starcie na poziomie szkoły gimnazjalnej w zakresie tego języka. Głównym celem zajęć jest wykształcenie kompetencji komunikacyjnej pozwalającej na posługiwanie się językiem angielskim w prostych sytuacjach życia codziennego. Na zajęciach wykorzystywane są modele autentycznej komunikacji tj. krótkie filmy, nagrania CD, dialogi, prezentacje, scenki i teksty z podręczników, w które bezpłatnie łącznie z zeszytami i innymi przyborami biurowymi został wyposażony każdy uczestnik zajęć, co w znacznym stopniu pomaga w osiąganiu założonych celów. Niestety już po I etapie realizacji, z projektem żegnają się uczniowie klas szóstych opuszczający mury Szkoły Podstawowej w Łętowni. Ostatnią formą wsparcia z której skorzystają będzie bezpłatny 7-dniowy letni obóz językowy, w interesującym turystycznie zakątku naszego kraju, który odbędzie podczas tegorocznych wakacji na przełomie lipca i sierpnia. 41 uczestników będzie mogło wypocząć i jednocześnie skorzystać z cyklu zajęć z języka angielskiego. Będzie to ostatnia szansa szóstoklasistów na uzupełnienie i podwyższenie swoich umiejętności w zakresie tego języka, przed przystąpieniem do nauki w szkole gimnazjalnej.
Projekt „Lepsze jutro” to również świetlica terapeutyczna, która zbiera doskonałe recenzje i przynosi znakomite efekty. Dzieci, które biorą udział w zajęciach czują się bezpiecznie, mają możliwość odreagowania emocji i napięć, zdobywają nowe umiejętności. Zajęcia w świetlicy terapeutycznej mają charakter spotkań grupowych, na które składają się odpowiednio dobrane gry, zabawy i ćwiczenia. Uczestnicy podczas zajęć uczą się nowych umiejętności, sposobów zachowania (rozpoznawania emocji, rozwiązywania konfliktów, sztuki odmawiania, radzenia sobie ze złością, niepowodzeniami szkolnymi). Program świetlicy jest także skonstruowany wokół takich zagadnień jak własne aspiracje, czas wolny, przyjaźń, rodzina, zdrowie, motywacja, integracja, budowanie pozytywnej samooceny oraz twórczości plastycznej. Działalność świetlicy zostanie wznowiona już we wrześniu wraz z powrotem uczniów i uczennic z wakacyjnego wypoczynku.
Zajęcia - te zarówno w projekcie "Szkoła równych szans” jak i "Lepsze jutro”, cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, o czym świadczy bardzo wysoka frekwencja uczestników. Realizacja projektów pozwala dzieciom miejscowości Łętownia na wszechstronny, harmonijny rozwój, a w przyszłości pozwoli na równy start na dalszych etapach edukacji w konfrontacji z młodzieżą z dużych aglomeracji miejskich. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i cała społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Łętowni są dumni, że dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środkom budżetu państwa, to właśnie w tej szkole do końca lipca 2012 roku będzie można wspierać edukacyjnie dzieci i młodzież wsi Łętownia. Szczególne podziękowania dla Organu Prowadzącego szkołę Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, który wspiera projekty swoją wiedzą i doświadczeniem oraz Instytucji Pośredniczącej we wdrażaniu projektów - Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Rzeszowie.